Anine Bing udpeger 5 favoritter fra KLASSIK

Skrevet af Klassik Copenhagen den

Anine Bing er født i Danmark og har dansk og brasiliansk baggrund. Hun er opvokset blandt skandinaviske møbelklassikere og er i dag grundlægger af den selvbetitlede tøjlinje.
Møbelklassikere, som har fulgt hende gennem hele hendes karriere i bl.a. Sverige, England, Belgien, Tyskland og Sydafrika. I dag bor hun i Los Angeles sammen med sin mand og deres to børn.

 

Derfor har vi spurgt den stilfulde Anine Bing om hendes foretrukne danske designklassikere.

Her er hendes top 5 favoritter fra vores unikke samling af originale vintage-møbler:

 

 

 

1. Vintage 'Den Spanske Stol' af Børge Mogensen

”De gamle, originale eksemplarer af Den Spanske Stol er virkelig af høj kvalitet i både træ og læder. Den er helt sikkert et midtpunkt i ethvert rum og fanger straks øjet”, forklarer Anine Bing.

 

Vidste du, at designeren Børge Mogensen blev inspireret efter en familietur til Spanien i 1958? Den smukke stol indeholder ikke en eneste skrue, og de anvendte materialer er af høj kvalitet, hvilket gør den til et ikonisk stykke dansk design. Vores vintage stole er produceret mellem 1958 og 1980.

 

 

2. En tidlig 'Svanen' af Arne Jacobsen

Swan Chair by Arne Jacobsen


"Denne patinerede Svanen-stol er både klassisk og tidløs – og et møbel, der tilfører et naturligt retropræg. Det er et design, som jeg ved, at mine børn en dag vil elske at have i deres hjem. Den er let, cool og elegant", fortæller Anine Bing.

Svanen blev designet af Arne Jacobsen i 1958 til SAS Royal Hotel i København. Projektet var et ægte gesamtkunstwerk, hvor Jacobsen tegnede både bygning, interiør og inventar – helt ned til detaljerne. Det skulpturelle Ægget og Grydestolen blev også designet til dette projekt. Vores Svanen-stole tilbydes enten i originalt læder eller nyompolstret i læder efter eget valg.

 

 

 

3. Vintage 'Koglen' af Poul Henningsen

The Artichoke by Poul Henningsen

 

"Der er noget særligt ved de tidlige Kogler af Poul Henningsen. Den tilfører en smuk tekstur til en spisestue. Den er både unik og tidløs – og jeg elsker især kobbertonerne", siger hun.

Koglen blev designet i 1958 til Langelinie Pavillonen i København. Pendlen består af 72 blade, som sikrer en optimal lysfordeling og eliminerer blænding fra alle vinkler.

 

 

 

4. Patineret sofa af Børge Mogensen

Patinated sofa by Børge Mogensen

 

"For mig er det en sofa, som alle burde have i deres hjem. Den er utrolig funktionel, og det patinerede læder tilfører varme og dybde. Jeg elsker kombinationen af retro og tidløshed", siger Anine Bing.

Den ikoniske 3-personers sofa (model 2209) af Børge Mogensen blev designet i 1963 som en del af hans 2200-serie. Hvor mange designere søgte fornyelse, fokuserede Mogensen på at skabe funktionelle, holdbare møbler til hverdagsbrug.

 

 

 

5. Vase i stentøj af Arne Bang

Arne Bang ceramics

 

"Friske blomster i mit hjem er et must for mig. Jeg elsker hvide roser, og Arne Bangs elegante stentøj giver dem et smukt og raffineret udtryk", forklarer hun.

Arne Bang var oprindeligt uddannet billedhugger, men er i dag især kendt for sine skulpturelle keramiske værker. Hans stentøj kombinerer høj kvalitet med et stærkt kunstnerisk udtryk.

 

KLASSIK Copenhagen har siden 1991 været en af verdens førende specialister i originale skandinaviske vintage møbler, belysning, keramik og kunst fra det 20. århundrede.

Gennem mere end tre årtier har vi opbygget en unik ekspertise og tilbyder et bredt udvalg af snedkermøbler af høj kvalitet fra nogle af de største danske designere som Finn Juhl, Hans J. Wegner, Poul Kjærholm, Arne Jacobsen og Kaare Klint.

At passe godt på klassikerne kræver stor viden. Vores erfarne møbelsnedkere arbejder ud fra stolte håndværkstraditioner og tilbyder skræddersyede løsninger – uanset om det gælder restaurering eller ompolstring.