Vores tre produktgrupper

Vi har inddelt vores produkter i tre forskellige kategorier. Læs om dem herunder.

Original

Vores ‘ORIGINAL’-kategori indeholder varer, som er originale og unikke. Det kan være pga. materialer, patinering, stempler eller det meget begrænsede antal, varen findes i.

Afbilledet er en tidlig lænestol i originalt, patineret naturlæder fra den første producent.

Vintage

I ‘VINTAGE’-kategorien finder du second-hand varer, der fremstår nye, er patineret af historien eller som du har mulighed for at renoveret eller polstret efter eget ønske.

Afbilledet er 'Ægget'-lænestolen af Arne Jacobsen, som er nybetrukket i anilin-læder og fremstår som ny.

Living

‘LIVING’-kategorien omhandler nye møbler, lamper og boligtilbehør, som vi enten selv producere, selv har designet eller har nøje kurateret blandt vores samarbejdspartnere.

Afbilledet er Poul Volthers Kongestol fra 1952, som for nylig blev relanceret af Klassik Studio.

Indret dig mere bæredygtigt og køb en brugt, langtidsholdbar og tidløs møbelklassiker.

Mød vores medarbejdere

I KLASSIK har vi et kompetent team med hver deres viden og erfaring, som er klar til at hjælpe dig!

Thomas Schlosser

CEO & Owner / thomas@klassik.dk

Vibeke Svendsen

Store Manager / KLASSIK Flagship Store / klassik@klassik.dk

Stefan Jensen

Assistant Store Manager / KLASSIK Flagship Store / stefan@klassik.dk

Niklas Søgaard

Communications & Sales / KLASSIK Flagship Store / niklas@klassik.dk

Mette Søegaard

Accountant / KLASSIK Flagship Store

Lui Prag

Sales / ROXY KLASSIK Warehouse / warehouse@klassik.dk

Jeppe Petersen

Sales / ROXY KLASSIK Warehouse / roxyklassik@roxyklassik.dk

Peter Linsaa

Sales / ROXY KLASSIK Warehouse

Mads Kristensen

Cabinetmaker / ROXY KLASSIK Warehouse / lager@klassik.dk

Trine Munk

Cabinetmaker / ROXY KLASSIK Warehouse / lager@klassik.dk

Lasse Storm

Designer & Sales / KLASSIK STUDIO / lasse@klassikstudio.com

Katrine Martensen-Larsen

Stylist